JA slide show
 

Vzg. vpraša: "Kaj vse ima tvoje drevo?" Deklica našteva: "Drevo ima liste, veje in bedro (deblo)."

(Ines 5 let) 

COPASCH - ZRSŠ - Sodelovanje s starši - vrtec/šola

E-mail Natisni

Zavod R Slovenije je vključen v mednarodni projekt Socrates - Comenius COPASCH: Sodelovanje s starši - vrtec/šola -

Sodelovanje  s starši je v našem kolektivu, v našem vrtcu, je velikega pomena. Kajti le s tesnim sodelovanjem družine, lahko otrokom nudimo optimalen razvoj in učenje.
Tako imamo v našem vrtcu različne oblike sodelovanja z družino otroka:
 roditeljski sestanki,
 pogovorne ure,
 posredovanje informacij preko sten časov, v kotičkih za starše, osebno,
 priprava  različnih nastopov za starše,
 organizacija različnih izletov, piknikov,  ustvarjalnih in izobraževalnih delavnic,
 dan odprtih vrat vrtca, itd.
Poleg vseh naštetih sodelovanj s starši, pa kolegice, ki smo vključene v projekt Copasch, nenehno iščemo in organiziramo drugačne oblike sodelovanja, katere še bolj vključujejo starše.

MARJETA RESNIK

Pohod »Raziščimo lepote Bistriškega vintgarja«
Skupina otrok: 4-6 let
Čas izvedbe: oktober 2008
Cilji:
- Medsebojno spoznavanje, poglabljanje vezi med starši in otroki, ki so skupaj v vrtcu.
- Vzpodbujati kvalitetno preživljanje prostega časa družin.
- Spoznavati naravo in se v njej sprostiti.

Opis dejavnosti:
Pohod smo izvedli v sobotnem dnevu, ko je imela večina staršev čas za udeležbo. Zjutraj pred pohodom sva s pomočnico prehodili pot in nastavili kartone z opisanimi nalogami in ilustracijami škratov. Starši so se z otroki pripeljali do izhodišča pohoda, kjer smo se dogovorili, kako bo potekal pohod. Dogovorili smo se tudi za čas in kraj, kjer bo malica. Otroci so hodili s starši po markirani poti in igraje reševali nastavljene naloge.
- Otroci in starši so iskali pot – planinske markacije,
- v plitvini potoka so nabirali kamenčke različnih barv in velikosti,
- v rimskem kamnolomu so udarili kamen ob kamen in spoznali beli marmor,
- v gozdnem rezervatu so nabirali liste različnih dreves in ugotavljali, s katerih dreves so,
- prisluhnili so šumenju vode, listja in drugim glasovom,
- spoznali so slap Šum.
- Na manjši jasi smo skupaj zapeli in se igrali igre.
Ker je bila pot zahtevnejša, smo k sodelovanju pritegnili planinske vodnike, med njimi tudi našo ravnateljico Ivano Leskovar. Pohod je uspel, k čemur je pripomoglo tudi lepo jesensko vreme.

JUSTINA BORKO
Starost otrok: 1 – 2 leti

                                                    
Sem vzgojiteljica z 30-letno delovno prakso, od tega skoraj polovico v prvem starostnem obdobju.
Vedno znova se srečujem s strahovi in nezaupanjem staršev, ko dajo svojega otroka prvič v vrtec. Še težje jim je, če je to njihov prvi otrok.
Kljub pogovorom, razgovorom, fotografijam, izkušnjah prijateljev, mojih izkušnjah, se jim zdi nemogoče, da njihov otrok v vrtcu ne bi jokal in jih neizmerno pogrešal.
Preizkusila in uvedla sem zelo različna sodelovanja s starši v svoji praksi.
Letos pa sem se odločila še za drugačen pristop. Da bi se starši lahko prepričali kako njihov majhen otrok živi med svojimi prijatelji, sem otroke pri njihovih dejavnostih snemala. Od igre, slikanja, hranjenja, počitka, oblačenja v garderobi…
Nato sem iz vsega posnetega naredila 12-minutni film.
V vrtec sem povabila starše in njihove otroke.
Najprej smo jim skupaj z otroki predstavili krajši program (gibanje ob peti pesmi, deklamaciji, gibalna in rajalna igra), nato pa smo si skupaj ogledali film.
Starši so izražali začudenje in navdušenje nad prikazanim. Niso mogli razumeti, da so njihovi otroci »veliki« in da marsikaj zmorejo sami, brez pomoči odraslega. Prepričali so se tudi kako otroci uživajo v stikih drug z drugim. Da jim je v vrtcu lepo in kot pravi naša pesmica katero si zapojemo vsako jutro: »imamo se fajn«
Takšne oblike sodelovanja se bom še poslužila, ko bom naslednjič sprejemala otroke in starše, kateri se bodo prvič srečevali z vrtcem.
To je bila dobra izbira sodelovanja, v zadovoljstvo vseh nas. Staršev, otrok in naju z pomočnico.


MOJCA PEŠAK

Starost otrok: 2 – 3 leta
SPOROČILA MALO DRUGAČE
 Bodimo potrpežljivi s starši J in kmalu se nam bo obrestovalo:
V tem šolskem letu sem uvedla v naši skupini novi obliki sodelovanja s starši:
• kontakt preko e-pošte,
• pisemske ovojnice za sporočila za vsakega posebej.
 Kontakt preko e – pošte
Ta oblika se mi zdi primerna predvsem za tiste starše, s katerimi se sploh ne vidimo, razen na srečanjih. Po dosedanjih izkušnjah lahko rečem, da so starši zelo hvaležni za tako komunikacijo. Preko e-pošte tudi oni redno obvestijo mene, če se z otrokom kaj posebnega dogaja, vprašajo kako je z njihovim otrokom,…
Sporočila za vsakega posebej
Morda se zdi to komu »to pa je že res preveč!«, toda jaz gledam na to tako: v tem divjem tempu v tem času se velikokrat zgodi, da kaj pozabimo, na kaj nismo pozorni, spregledamo oglasno desko,… Če že toliko delamo na sodelovanju s starši, da nas starši sprejmejo, da vidijo, da smo res tam za njihove otroke, je moje mnenje, da se lahko potrudimo tudi na tak način, da jim pač pišemo sporočilca, vsakemu posebej.
V teh ovojnicah se najde marsikaj ( naše vabilo na sestanek, smešna anekdota dneva, da se je otrok kaj na novo naučil, da naj mu danes oblečemo nogavičke, če bo toplo, zahvala, da so prišli na delavnico,…).
Tudi to je način, da staršem pokažemo, da spremljamo njihovega otroka, da se veselimo njegovega napredka, da potrebujemo pomoč staršev.
Nekaterim staršem so se te ovojnice na začetku zdele smešne, toda kmalu so začeli gledati v njih vsak dan, če jih čaka kakšno sporočilo.

KSENIJA JERMAN SKRBINEK

Starost otrok: 3 – 5 let
PRVI RODITELJSKI SESTANEK
Ker sodelujem z istimi otroki in njihovimi starši že dobro 4. šolsko leto, sem si letos za prvo skupno srečanje zamislila nekaj povsem drugačnega. Odločila sem se, da bodo starši tisti, kateri bodo sooblikovali letni delovni načrt, predvsem z zamislimi glede dejavnosti za njihove otroke.
Ko so prišli na sestanek, je vsak izmed njih povlekel po en barvni krogec. Po uvodnih, splošnih navodilih in predlogih ter sklepih o skupnem sodelovanju, sem starše poprosila, da se vsedejo po barvah izžrebanih krogcev.
Predstavila sem jim mojo zamisel. Vsaka skupina si je izbrala po eno področje dejavnosti iz kurikuluma ter zapisala tiste dejavnosti, katere so se njim, kot otrokom zdele zanimive in smiselene in katere bi (po njihovi presoji) želeli, da njihovi otroci izvajajo v vrtcu oz. spoznajo v vrtcu.
Starši so bili sprva presenečni in zadržani, a po nekaj vzpodbudah in usmeritvah, so se zatopili v delo. Nastali so čudoviti rezultati. Starši kar niso mogli prenehat zbirat ideje. Sami so na koncu predlagali, da se podpišejo, da se vsak izvod prekopira za njihove otroke in  se vstavi v njihovo osebno mapo. 
Odzivi staršev, po zaključeni delavnici, so bili zelo pozitivni. Starši so dobili občutek možnosti sooblikovanja dela za njihove otroke in hkrati na nek način vpogled v obliko  in način  dela, katerga izvajamo vzgojitelji v vrtcu.
Vse predloge in ideje iz posameznih področjih dejavnosti, sem zbrala in jih staršem predstavila tudi na oglasni deski.

 

Zusammenarbeit-eltern-schule
Evropska mreža: http://www:zusammenarbeit-eltern-schule.de/


Sodelujoči: 15 šol iz 11 držav (Avstrija, Danska, Finska, Irska, Italija, Francija, Madžarska, Nemčija, Velika Britanija, Slovenija, Poljska)
Koordinatorica:  Christina Lange, Potsdam, Nemčija
Svetovalki ZRSŠ: Dragica Motik, Fanika Fras Berro

Potek projekta: od 1. 10. 2005  do  30. 9. 2008

V projektu sodelujejo izobraževalne institucije, zavodi, šole in združenja staršev, ki želijo dvigniti kakovost sodelovanja med šolo/vrtci in starši.

Najpomembnejši cilji:
-    povezava in krepitev prizadevanj za skupno odgovornost pri vzgoji in izobraževanju otrok, učencev in dijakov;
-    izboljšanje sodelovanja staršev z vrtcem in s šolo;
-    izboljšanje kakovosti vzgojno-izobraževalnega procesa in varnosti vseh vključenih v ta proces;
-    izmenjava in uporaba sodobnih metod sodelovanja med starši in šolo;
-    iskanje rešitev za izzive časa v pogovoru vseh vključenih (starši in šola);
-    priprava spletnega portala kot informacijsko-komunikacijske možnosti za izmenjavo izkušenj med sodelujočimi partnerji iz različnih držav;
-    uporaba Foruma … v službi evalvacije oziroma refleksije in sodelovanje pri identifikaciji problema šola/vrtec-starši;
-    oblikovanje evropske mreže za povezavo staršev, vrtca, šole, združenj staršev, svetov staršev, vzgojiteljev in vzgojiteljic, učiteljev in učiteljic ter učenk in učencev;
-    razvijanje pedagoških vsebin in metod za bolj poglobljeno vzgojno-izobraževalno delo ter  izobraževanje in spopolnjevanje pedagoških delavcev in tudi staršev;
-    razširjanje in vrednotenje učinkov projekta.

Ciljne skupine:
-    predstavniki staršev v svetih staršev vrtcev in šol;
-    predstavniki staršev v svetih vrtcev in šol;
-    starši v starševskih združenjih;
-    vzgojitelji;
-    učitelji;
-    učenci;
-    ustanove - nosilci šolskih oblasti na različnih ravneh (občinski, deželni, regionalni, državni);
-    organizatorji oziroma izvajalci izobraževanja in spopolnjevanja učiteljev.

Dejavnosti:
-    priprava informacijsko-komunikacijskega portala;
-    analiza in zbiranje ter priprava zbirnika, izbor kakovostnih oblik in metod za sodelovanje vrtca/šole s starši;
-    izboljšanje izmenjave izkušenj, primerov pozitive prakse, idej, inovativnih ponudb, pa tudi iskanje možnosti za prenos v druga okolja, države;
-    pridobivanje, izdelava in preizkušanje kurikulov (modulov) za spopolnjevanje staršev in učiteljev glede na skupno odgovornost za izobraževanje in vzgojo;
-    priprava mreže oziroma še povečanje števila partnerjev na nacionalni in mednarodni ravni, zlasti iz Comeniusa in drugih mrež;
-    izpeljava strokovnih srečanj v okviru mreže ter na tematskih konferencah/kurzih/ seminarjih;
-    nepretrgano/kontinuirano objavljanje informacij v javnih medijih ter razširjanje izsledkov, npr. v publikacijah, na konferencah;
-    interna in zunanja evalvacija učinkov.

Pričakovani dosežki:
-    oblikovanje evropske mreže kot informacijskega in komunikacijskega portala, kjer bi trajno potekala izmenjava informacij, idej, pobud, odgovorov na vprašanja in probleme za delo s straši, učitelji, učenci in drugimi zainteresiranimi;
-    šolska partnerstva na ravni starševskih združenj in staršev, in sicer primerjalna analiza o trenutnem stanju sodelovanja staršev s šolo (zbirnik in vrednotenje dokumentov v partnerskih državah);
-    vključitev preizkušenih modulov (uspešne oblike in metode dela s starši) v spopolnjevanje in izobraževanje tako staršev kot učiteljev;
-    posredovanje modulov, gradiv, analiz, poročil o izkušnjah in publikacij nacionalnim šolskim oblastem.

Dejavnosti v prvem letu
-    Srečanje vseh članov/partnerjev.
-    Organizacija in izpeljava  ter vrednotenje  tematske konference/kurza/seminarja na temo Vključevanje staršev v pouk, predstavitev različnih oblik in metod:
o    oblikovanje skupine (vodilne) in dogovora o delu v prvem projektnem letu;
o    postavitev spletne strani in pregled ter predstavitev dosežkov;
o    analiza in ocena stanja v preteklosti in zdaj dela s starši v vrtcu/šoli partnerskih držav;
o    prikaz praktičnih in preizkušenih gradiv na temo Sodelovanje starši - vrtec/šola v partnerskih državah;
o    razširjanje predlogov za skupne projekte;
o    izdelava kurikula  (Modula)  za spopolnjevanje staršev in vzgojiteljev/učiteljev;
o    priprava publikacije, npr. Flyer, članki o organizaciji tiskovnih konferenc;
o    pridobitev novih sodelavcev/partnerjev v mrežo v svoji državi in drugih evropskih državah;
o    vmesno poročilo in vmesna evalvacija zunanjih opazovalcev.  

 
Pričakovani dosežki:
-  izboljšanje sodelovanja šole s starši in izmenjava ter uporaba novih in ovrednotenih  
   primerov iz partnerskih držav;
-  šolske /tudi vrtci/ povezave in partnerstva starševskih združenj na nacionalni in mednarodni
   ravni;
-  evropska mreža kot informacijski in komunikacijski portal.

http://www.cmepius.si/SOCRATES/Comenius
http://www.zrss.si

SODELOVANJE S STARŠI V VRTCU »OTONA ŽUPANČIČA« SLOVENSKA BISTRICA
(PROJEKT Copasch)